Çocuklarda Beslenme
Hangi yaşta olurlarsa olsunlar çocuk ve gençlerin sağlıklı büyüyüp gelişmeleri için iyi besinlere ihtiyaçları vardır. Çocuklara bedensel ve zihinsel gelişimlerinin yanı sıra okul başarılarına etki eden sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması önemlidir.

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının temellerinin atıldığı çocukluk dönemi, gelecekteki obezite riskinin önlemesinde büyük rol oynar. Buna ek olarak doğru beslenme programı çocuğun sağlıklı zihinsel ve fiziksel gelişimini destekler, hastalıklara karşı direncini artırır.

Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak ve yaşam boyu sürdürebilir hale getirmek için ebeveynlere büyük sorumluluk düşmektedir. Bu dönemde çocuk zorlanmadan değişik yemek çeşitlerine alıştırılmalı, ödüllendirme, ceza verme gibi yemek yeme sürecini vurgulayan tutumlar uygulanmamalıdır.

Çocuğun gerek sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması, gerekse büyüme ve gelişmesini tamamlayabilmesi için, kendisine tüm besin gruplarından besinlerin uygun pişirme yöntemleri ile sunulması ve öğün atlanmadan beslenmesi, çocuğun sağlıklı bir birey olmasının önkoşuludur.

Ailedeki beslenme hatalarını düzeltmek, farkındalık yaratmak ve çocukta beslenme ile ilgili öz disiplini oluşturabilmek için yüz yüze ya da online danışmanlık hizmetimizden destek alabilirsiniz.