Gebelik Döneminde Beslenme
Sağlıklı bebek gelişiminde annenin yeterli ve dengeli beslenmesi için önemli rol oynar. Anne adayı, bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimini tamamlayabilmesi için tüm besin gruplarından almalıdır.

Bir toplumun geleceği sağlıklı bireylerin varlığı ile süreklidir. Çocukların sağlıklı olarak dünyaya gelmesi için annelerin gebe ve emziklilik döneminde, fetal gelişme, süt yapımı, besinlere olan gereksinmelerinin artması ve buna bağlı olarak yeterli ve dengeli beslenmeleri ve sağlıklarını korumaları konusunda bilinçlendirilmeleri gerekir.

Gebelik insan yaşamında beslenmenin en önemli olduğu dönemdir. Bu gerçek, halk arasında gebe kadının iki kişilik yemesi gerektiği fikrini ortaya çıkarmıştır. Gebelikte fazla beslenme de sağlıksız ve yetersiz beslenme kadar bebeğin doğum ağırlığı, beyin gelişimi ve sağlığını olumsuz etkiler.

Gebelik döneminde enerji ve besin öğeleri gereksinimi artmaktadır. Bebeğin kan hücrelerinin yapımı için folik asit, fiziksel ve zihinsel gelişimi için iyot ve kemik gelişiminde rol oynayan kalsiyum desteği vücudun ihtiyacına göre planlanmalıdır.

Gebelikte aşerme, koku hassasiyeti ve mide bulantısı gibi sık görülen şikayetler göz önüne alınarak anne ve bebeğin ihtiyacına yönelik menü, tarifler ve listeler için yüz yüze ya da online danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.