Soru & Cevaplar

Kimler obezite cerrahisi olabilir? Obezite cerrahisi sonrası beslenme programı nasıl olmalı?

Beden kitle indeksi 35‘in üzerinde ve hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, tip 2 şeker hastalığı, insülin direnci, osteoartrit (romatizma), uyku apne sendromu, karaciğer yağlanması olan kişiler olabilir.

Obezite cerrahisi sonrası beslenme programı nasıl olmalı?

Ameliyat sonrası ilk ay sıvı gıdalarla, 2. ay püre tarzı gıdalarla beslenilir. 3. ay ise diyetisyen kontrolünde katı besinlerle mide hacminizi genişletmeden kontrollü bir program uygulanır.

Obezite cerrahisi sonrası kilo vermeye ne zaman başlarım ve ne kadar kilo kaybederim?

Ameliyat sonrası özel beslenme programı ile ilk ay kilonuzun %10’unu sonraki takip eden 6 ay içinde %30’unu kaybedersiniz. Kilo kaybı ilerledikçe verilen miktar azalacak ya da durma durumuna kadar gelecektir. Bu süreçte önemli olan beslenme programına uymanız ve yaşam tarzı değişikliğine adapte olmanız. Yıl içinde kilonuzun %40’ını vermiş olursunuz.

Detoks programı ile fazla yağlarımdan hızlıca kurtulabilir miyim?

Detoks programları kilo vermek için bir araç olarak görülmemelidir. Detoksun amacı vücutta ve ruhumuzda biriken toksinleri atmaktır. Sadece beslenme ile değil mental olarak da kendinizi detoksa sokmalısınız. Bazı besin gruplarını beslenmenizden çıkartıp ruhunuza iyi gelecek aktiviteler (doğa yürüyüşü, meditasyon, yoga) yapmalısınız. Gerektiğinde kişilerde kilo verme süreci durduğunda ya da yavaşladığında kısa süreli bir uzman kontrolünde farklı programlar uygulanabilir.

Bölgesel zayıflamak mümkün mü?

Her bireyin genetik yapısı farklıdır. Bölgesel olarak kilo vermek mümkün değildir. Uyguladığınız beslenme programları ile kaloriyi kısıtlayıp, vücutta depolanmış yağların yakılmasını sağlamış olursunuz. Besinlerin ya da çayların özel olarak bölgesel yağları yakma gibi bir özelliği yoktur.

Hamilelikte kaç kilo alınmalı?

Annenin gebelik başlangıcında beden kitle indeksi 19.8-26 arasında (uygun ağırlıkta) ise ek olarak alması gereken kilo miktarı 10-14kg’dır. Beden kitle indeksi 26’nın üstündeyse ek olarak 7 kg alması yeterlidir.

Ketojenik diyet nedir?

Ketojenik diyet, düşük karbonhidrat, yüksek yağ grubunu içeren bir diyettir. Metabolizmanızın enerji kaynağı olarak karbonhidratları değil de yağları kullanmasıdır. Bunun sonucunda vücutta ketozis gerçekleşir ve ortaya keton cisimcikleri çıkar. Peki kimler ketojenik diyet uygulayamaz; Tip 1 diyabet hastaları, yeme bozukluğu olan hastalar, hamileler, ilaç kullananlar, kanser hastaları ve özel fiziki rahatsızlığı olan kişiler.

Aralıklı Oruç (IF) diyeti nedir?

Aslında bir diyet değil, ne yemeniz gerektiğinden çok ne zaman yemeniz gerektiğiyle ilgili bir yeme modelidir. Çeşitli yöntemleri vardır. 16 saatlik oruç ya da haftada 2 kez 24 saatlik orucu kapsar. Belirli saatler arasında beslenerek gün içinde yediğiniz öğün sayısını azaltır.

Ekmek yiyerek kilo verebilir miyim?

Ekmek yiyerek kilo verebilirsiniz. Ekmeğin türüne ve miktarına göre değişkenlik gösterir. Tam buğday, çavdar, tahıllı veya ekşi mayalı ekmeklerin lif, mineral ve B vitamini bakımından zengindir. Tok tutucudur. 1 dilim ekmek (25g) 2 yemek kaşığı pilav- makarnaya eş değerdir.

Şeker yerine tatlandırıcı kullanmak sağlıklı bir alternatif midir?

Tatlandırıcılar kendi içinde yapay ve doğal olarak 2’ye ayrılır. Kilo verme sürecinde şekerin yerine koyarak sıfır kalori olmasıyla sizi mutlu edebilir uzun vadede ise şeker tat duyusundan vazgeçmenizi engeller. İleride kilo kontrolünde sıkıntı yaratabilir. Düzenli olarak tatlandırıcı kullanımı yerine günde 15-20 mg şeker kullanımını tercih edebilirsiniz.

Limonlu su içmek yağ yakar mı?

Limonlu su yağ yakmaz. Kilo kaybına sebep olmaz. Mide asiditesini nötralize eder ve sindirime yardımcı olur. Hassas bir mideniz (ülser, gastrit) varsa sadece su içmenizde yarar var.

Online diyet süreciniz nasıl işliyor?

İletişime geçtikten sonra size yönlendirilen tanıma formu ve istenilen kan tahlilleri sonrası görüntülü görüşme (WhatsApp, FaceTime) yapılır. Size en uygun program Diyetisyen Müge ALP tarafından hazırlanır. Günlük olarak WhatsApp üzerinden danışanın takibi yapılır. Ölçümler ise sizin tarafınızdan evinizdeki tartı ya da üye olduğunuz spor salonun tartısında yapılabilir.